Projekt: Comenius Socrates
Realizujemy projekty
Wyróżnienia
Ostatnio dodane galerie
Godziny lekcyjne
8:00 | - | 08:45 |
8:50 | - | 09:35 |
9:45 | - | 10:30 |
10:35 | - | 11:20 |
11:25 | - | 12:10 |
12:35 | - | 13:20 |
13:25 | - | 14:10 |
14:15 | - | 15:00 |
Przydatne linki
COMENIUS: Aktualnoci
-
Piąte spotkanie grupy projektu Socrates Comenius: Europejskie Muzeum Owoców w Polsce, kwiecień 2014
2014-04-30 11:16:240Ilość wyświetleń: 1743W dniach 7 – 12 kwietnia 2014r. Zespół Placówek Oświatowych – Gimnazjum nr 1 w Piekoszowie było gospodarzem piątego spotkania grupy projektu Socrates Comenius (Partnerskie Projekty Szkół) pt. Europejskie Muzeum Owoców.
» więcej -
Dzień Europejski
Uczennice z Klubu Comeniusa w dn. 9 .12.2013. (poniedziałek) prezentowały stoiska poświęcone krajom Unii Europejskiej oraz krajom kandydującym. Można było poznać najważniejsze fakty geograficzne, socjologiczne, kulturowe, najsławniejsze postacie, potrawy i mnóstwo ciekawostek o wybranych krajach.
» więcej -
RELACJA Z CZWARTEGO SPOTKANIA W RUMUNII GRUPY PROJEKTU EUROPEJSKIE MUZEUM OWOCÓW
Szkoła imienia Mihai Tican Rumano w Berevoesti ( Arges, Rumunia) była gospodarzem czwartego spotkania partnerów wielostronnego projektu Comenius „European Fruit Museum”, w którym w dniach 7 – 12 października 2013 roku wzięli udział przedstawiciele Gimnazjum nr 1 w Piekoszowie.
» więcej -
WSPOMNIENIA Z TRZECIEGO SPOTKANIA COMENIUSA W BUŁGARII
2013-05-06 10:30:000Ilość wyświetleń: 1928Wspomnienia z trzeciego spotkania Comenius "Europejskie Muzeum Owoców", Vidin, Bułgaria
» więcej
spisane przez Ingę Pietrzykowską, Weronikę Wolszczak, Dominikę Gałęziowską i Weronikę Buras - uczestniczki wyjazdu do Bułgarii w ramach projektu Socrates Comenius "Europejskie Muzeum Owoców".
Poniedziałek, 22.04.2013.
Zaczęliśmy podróż wcześnie rano i trwała ona cały dzień: najpierw jechałyśmy 3 godziny busem do Warszawy, następnie przez 2 godziny leciałyśmy samolotem, a następnie spędziłyśmy 4 godziny podróżując z Sofii do Vidin ponownie autobusem. Podróż była długa, ale dość wygodna. Spędziłyśmy wiele czasu rozmawiając ze sobą i było miło. Podobał nam się też nasz pierwszy lot i nawet dostałyśmy certyfikaty od kapitana!
Wtorek, 23.04.2013.
Pierwszy dzień wspaniałej wycieczki do Widin rozpoczął się śniadaniem o 8 rano. O godzinie 9 wyszłyśmy z hotelu i szkolny autobus zabrał nas do szkoły partnerskiej. Szkoła mieściła się w bardzo starym budynku, ale bardzo ładnym. Spotkałyśmy tam przemiłych ludzi z różnych krajów i przyjaźnie zostały nawiązane. Później mieliśmy ciekawe zajęcia plastyczne, podczas których wykonywaliśmy malowane jajka i jabłka z papieru. Niektórzy nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu na temat zagadnień projektu. Po słodkiej przekąsce poszliśmy na zewnątrz, gdzie wspólnie graliśmy w piłkę. Potem można było trochę odpocząć na ławce w słońcu. Zobaczyłyśmy też pobliski kościół i zrobiłyśmy kilka zdjęć. Po obiedzie oglądałyśmy filmy z przedstawień o owocach z partnerskich szkół. Po godzinie szesnastej było trochę wolnego czasu. Wspólnie z nauczycielami poszłyśmy zwiedzać okolicę, a następnie, około godziny dziewiętnastej zjadłyśmy kolację w restauracji, a także zrobiłyśmy zakupy. O 22:30 poszłyśmy spać. W ten sposób zakończył się pierwszy dzień.
Środa, 24.04.2013.
O godzinie 9 wszyscy uczestnicy spotkania udali się do lokalnego przedszkola, zwiedzali budynek, a następnie zostali przyjęci herbatą. Później dzieci zaprezentowały tańce ludowe i pieśni. Podobało nam się to bardzo. O godzinie 10ej odwiedziliśmy ponownie szkołę partnerską, obejrzeliśmy prezentację na temat tej szkoły, jak i bułgarskiego systemu edukacji. Uczniowie i rodzice przygotowali dla nas ciekawe potrawy, które były bardzo dobre. Można było pokonwersować z uczniami, zrobiono kilka wspólnych zdjęć. O godzinie czternastej odwiedziliśmy lokalne władze, siedzieliśmy w sali konferencyjnej i rozmawiali o Vidin i projekcie. Później udaliśmy się do miejscowej restauracji, gdzie spędziliśmy dwie godziny na obiedzie i rozmowach. Następnie mieliśmy czas wolny. Odwiedziliśmy sklepy z pamiątkami. O godzinie osiemnastej wszyscy udali się do teatru, aby obejrzeć przedstawienie o owocach, które zostało przygotowane przez naszych przyjaciół z Bułgarii. To było naprawdę wspaniałe. Dzieci także pokazały nam folklorystyczne, jak i nowoczesne tańce i piosenki. Wracając z teatru weszłyśmy z naszymi nauczycielkami do pizzerii, a później wróciłyśmy do hotelu.
Czwartek, 25.04.2013.
To był wspaniały dzień. Najpierw odwiedziliśmy lokalną galerię sztuki. Były tam piękne obrazy i szkice. Potem chodziliśmy po parku nad brzegiem Dunaju. Zwiedziliśmy meczet, który jest jedynym na świecie, który ma ornament w kształcie serca na szczycie wieży. Zwykle meczety mają księżyc na szczycie wieży. W meczecie musieliśmy zdjąć buty. Następnie byliśmy w Kościele prawosławnym. Duchowny powiedział, że nie zdejmuje się tam świątecznych dekoracji. Potem był lunch. Było świetnie. Nasza grupa: Weronika Buras, Dominika Gałęziowska, Inga Pietrzykowska i Weronika Wolszczak rozmawiała z Edy’m Ilinka, Sebi’m i GegoryCodrut’em. Szkoda, że nie byli wówczas razem z nami uczniowie z Bułgarii. Byliśmy też z wizytą w szkole średniej, gdzie poczęstowano nas zdrowymi i smacznymi, własnoręcznie przygotowanymi potrawami. Następnie odwiedziliśmy lokalną bibliotekę. Było tam wiele książek, półki były pełne. Kobiety w strojach regionalnych przywitały nas chlebem i ziołami. Następnie odwidzieliśmy sad, głównie rosły w nim jabłonie. Drzewa właśnie kwitły i wszystko było piękne. Następnie wróciliśmy do Vidin i mieliśmy czas wolny, obiad i kolację. To był świetnie spędzony czas i trzeba powiedzieć, że Bułgaria jest super! Brakuje nam jej!
Piątek, 26.04.2013.
Obudziłyśmy się o 6 rano i zjadłyśmy śniadanie w hotelu. Później wszyscy udali się do Belogradchik, aby zobaczyć sławne tamtejsze skały i twierdzę. Odwiedziliśmy także miejscowe muzeum. Było tam dużo broni i narzędzi stosowanych w polu. Po godzinie 12ej udaliśmy się na obiad w lokalnej restauracji. O godzinie czternastej, byliśmy w drodze do jaskini Magura. Było tam bardzo zimno, ale to najpiękniejsza jaskinia jaką kiedykolwiek widziałyśmy. Po przejściu jaskini wszyscy udali się do autobusu i wrócili do Vidin. Był czas wolny, a później odbyła się pożegnalna kolacja. Pod koniec przyjęcia rozdano certyfikaty. To był wspaniały dzień.
Sobota, 27.04.2013.
Wstałyśmy wcześnie i wzięłyśmy taksówkę na dworzec autobusowy. Znów jechałyśmy 4 godziny, oglądając piękne widoki gór lub śpiąc przez jakiś czas. Następnie wsiadłyśmy w samolot z Sofii do Warszawy i około godziny dziewiętnastej byłyśmy z powrotem w naszej miejscowości. Cieszyłyśmy się z powrotu do domu, ale wciąż tęskniłyśmy za Bułgarią i wszystkimi naszymi przyjaciółmi. Zachowamy piękne wspomnienia o tym wyjeździe na zawsze.
-
MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE W BUŁGARII W RAMACH PROJEKTU SOCRATES COMENIUS
2013-05-01 23:10:000Ilość wyświetleń: 1843W dniach 22 kwietnia – 27 kwietnia 2013 roku uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie uczestniczyli w trzecim międzynarodowym spotkaniu grupy projektu Comenius, realizowanego pod hasłem "EuropeanFruitMuseum" (Europejskie Muzeum Owoców). Spotkanie odbyło się w mieście Vidin, położonym w północno-zachodniej części Bułgarii nad Dunajem blisko granicy z Rumunia i Serbią. W międzynarodowym spotkaniu uczestniczyły delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół w Belfaście (Północna Irlandia), Vidin (Bułgaria), Antalyi (Turcja), Bereovesti (Rumunia) oraz Piekoszowa (Polska). Gospodarzem zjazdu była bułgarska Szkoła Podstawowa “SvetiKlimentOhridski” w Vidin.
» więcej
Naszą placówkę reprezentowała delegacja w składzie: koordynator projektu – p. Iwona Zalewska – Lech (nauczyciel języka angielskiego i polskiego), p. Joanna Janowska-Jung (nauczyciel plastyki, informatyki i języka niemieckiego) oraz uczennice z gimnazjum: Inga Pietrzykowska, Weronika Wolszczak, Dominika Gałęziowska i Weroniak Buras.
-
PRZEDSTAWIENIE W JĘZYKU ANGIELSKIM THE FRUITS AND THE SWEETS
Sala teatralna Gimnazjum nr 1 w Piekoszowie była w dniu 16 kwietnia 2013 r. miejscem spotkania uczniów, nauczycieli i rodziców, zorganizowanego pod hasłem projektu Socrates Comenius: European Fruit Museum (Europejskie Muzeum Owoców), który szkoła realizuje od września 2012 roku. Idea przewodnia tego projektu to współpraca partnerskich szkół z różnych krajów Europy, która ma na celu przybliżenie zalet owoców jako niezbędnego składnika zdrowej diety. Iwona Zalewska Lech, nauczycielka języka angielskiego opiekująca się Klubem Comeniusa podkreślała, że projekt jest dla naszej społeczności szkolnej niezmiernie wartościowy i potrzebny, gdyż w codziennym życiu brakuje sytuacji umożliwiających komunikację z obcokrajowcami w języku angielskim, a ponadto chcemy zapobiegać rozwijaniu się otyłości wśród dzieci i młodzieży. Młodzież zachęcała do przeczytania ulotek, które mają na celu promowanie konsumpcji owoców. Serdecznie powitano przybyłych gości, którymi byli: Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie – pani dr Ewa Słomka, Wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie pani mgr Beata Ziental, przedstawiciele lokalnej prasy i telewizji.
Koordynator projektu – pani Iwona Zalewska-Lech powitała także uczniów i nauczycieli, którzy przyjęli zaproszenie i zechcieli uczestniczyć w spotkaniu i obejrzeć przygotowane przedstawienie. Podziękowania za współpracę popłynęły do dyrekcji szkoły oraz do pań: Joanny Janowskiej-Jung oraz Magdaleny Banaś, które w ostatnich dwóch miesiącach z dużym zaangażowaniem współpracowały przy realizacji bieżących zadań projektu, a także włożyły dużo serca w organizację konkursu na najciekawszy plakat promujący spożycie owoców.
Głównym celem spotkania było nagranie filmu prezentującego przedstawienie w j. angielskim pt. The Fruits and the Sweets ("Owoce kontra Słodycze"), które w założeniu skierowane byłonie tylko do społeczności naszej szkoły, ale też do przyjaciół z partnerskich krajów: Irlandii, Turcji, Bułgarii, Rumunii i Grecji. Koordynator podkreślała ponadto solidną pracę uczniów będących członkami Klubu Comeniusa w naszej szkole, w ramach którego powstała i regularnie spotyka się i pracuje grupa blisko 20 uczniów z różnych klas. Widują się co tydzień, w każdą środę, w sumie przez 3 godziny, wszystkie zadania wykonują na czas i profesjonalnie, co dostrzegają i chwalą partnerzy z innych krajów.
Po przedstawieniu goście usłyszeli piosenkę, która w konkursie przeprowadzonym wśród partnerów projektu zdobyła najwięcej głosów i została wybrana na oficjalny hymn projektu.
Po przedstawieniu odbyło się podsumowanie Konkursu na plakat promujący spożycie owoców. W konkursie udział wzięło łącznie 85 uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie. Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie – pani dr Ewa Słomka oraz p. Iwona Zalewska-Lech i p. Joanna Janowska-Jung wręczyły wiele dyplomów, ciesząc się z tak wielkiej popularności, jaką cieszył się konkurs, a dzięki temu również sam projekt.
Przedstawienie przygotowały nauczycielki zaangażowane w projekt Socrates Comenius: European Fruit Museum (Europejskie Muzeum Owoców): p. Iwona Zalewska-Lech, p. Joanna Janowska-Jung i p. Magdalena Banaś.Reportaż z przedstawienia Klubu Comeniusa w lokalnej telewizji
http://www.itvpiekoszow.pl/index.php/component/videoflow/?task=play&id=263
» więcej
-
DRUGIE SPOTKANIE GRUPY COMENIUS W GRECJI
2013-03-12 20:00:000Ilość wyświetleń: 1375W dniach 27 lutego – 2 marca 2013 roku uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie uczestniczyli w drugim już spotkaniu grupy projektu Comenius, realizowanego pod hasłem EuropeanFruitMuseum (Europejskie Muzeum Owoców). Spotkanie odbyło się w mieście Heraklionpołożonym na północnym wybrzeżu Krety. Uczestniczyły w nim delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół w Belfaście (Północna Irlandia),Vidin (Bułgaria), Antalyi (Turcja), Bereovesti(Rumunia)oraz Piekoszowa (Polska). Gospodarzem zjazdu było greckie gimnazjum NeaAlikarnassos. Naszą placówkę reprezentowała delegacja w składzie: koordynator projektu – p. Iwona Zalewska – Lech (nauczyciel języka angielskiego i polskiego), p. Magdalena Banaś (nauczyciel biologii i języka angielskiego) oraz uczennice z klasy 3d gimnazjum: Emilia Reczka, Sandra Skalmierska i Olga Dąbek.
Pierwszy dzień spotkania przeznaczony był na powitanie i zaprezentowanie greckiej szkoły, w której odbywały się zajęcia. Pan dyrektor Michael Sfyrakis bardzo serdecznie przywitał wszystkie delegacje. Mieliśmy okazję poznać pracę gimnazjum i obejrzeć fragmenty lekcji. Tego dnia odbyło się spotkanie warsztatowe nauczycieli dotyczące pracy nad bieżącymi zadaniami w projekcie.
Udaliśmy się także z wizytą do szkoły podstawowej w NeaAlikarnassos, gdzie nasza delegacja została bardzo przyjaźnie przyjęta i miała nawet swojego „polskiego przewodnika”.
Kolejnym etapem była wizyta na farmie badawczej Szkoły Technik Rolniczych, gdzie poznaliśmy mnóstwo ciekawostek na temat uprawy miejscowych owoców i roślin oraz zapoznaliśmy się z rodzajami badań i eksperymentów prowadzonych nad ich hodowlą.
Drugiego dnia spotkania odbywały się warsztaty w szkole, podczas których uczniowie poszczególnych delegacji przedstawili swoje prezentacje. Uczennice naszego gimnazjum zaprezentowały zwycięską piosenkę. Mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji dietetyka na temat wartości odżywczych owoców. Obejrzeliśmy pokaz greckich i kreteńskich tańców ludowych w wykonaniu uczniów gimnazjum w NeaAlikarnassos oraz mieliśmy możliwość nauczyć się podstawowych kroków. Odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie pod okiem nauczycieli plastyki, wykonali barwne modele owoców. Tego dnia odbyliśmy też wycieczkę do fabryki win w miejscowości Scalani oraz zwiedziliśmy wioskę w Archanes, gdzie mogliśmy dokonać zakupu przepysznych przetworów owocowych miejscowej wytwórni.
Trzeciego dnia udaliśmy się w kierunku Chanii – miasta położonego 140 km od Heraklionu. Po drodze odwiedziliśmy Instytut badawczy drzew oliwnych i roślin subtropikalnych. Wysłuchaliśmy wykładu na temat prowadzonych przez instytut badań oraz odbyliśmy spacer po ogrodzie, gdzie mogliśmy skosztować mandarynek, grapefruitów oraz pomarańczy w ich różnych odmianach. W drodze powrotnej z Chanii mieliśmy okazję zwiedzić miasteczko Rethymnon.
Ostatniego dnia pobytu w Heraklionie odbyło się uroczyste zakończenie spotkania delegacji i dyskusje podsumowujące. Greccy przyjaciele pokazali nam najcenniejsze zakątki miasta – Ruiny pałacu w Knossos oraz Muzeum Archeologiczne. Mieliśmy zaszczyt ujrzeć sztukę starożytną z okresu 2000 lat p. n. e., a nawet z okresu Neolitu. Muzeum w Heraklionie jest drugim pod względem wielkości greckim zbiorem antycznych pamiątek i wykopalisk./Opracowała M. Banaś/
» więcej