ŻYWA LEKCJA HISTORII W GOK-u

Dnia 13 kwietnia 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piekoszowie odbyła się żywa lekcja historii poświęcona Tadeuszowi Rozpędkowi, policjantowi zamordowanemu przez Rosjan w czasie II wojny światowej. Wśród uczestników nie zabrakło naszych gimnazjalistów. W tym dniu mogli usłyszeń o tragicznych wydarzeniach w lesie katyńskim i poznać biografię policjanta. Przygotowana została także wystawa fotografii z życia rodziny Rozpędków oraz przedwojennego Piekoszowa.

Hołd zmarłemu policjantowi, żołnierzowi oddał w krótkim przemówieniu Wójt Piekoszowa – p. Tadeusz Dąbrowa. Zacytował fragment piosenki Jacka Kaczmarskiego pt. „Katyń”, która najlepiej obrazuje losy polskiej inteligencji, żołnierzy, policjantów zamordowanych przez Rosjan:

„Ciśnie się do światła niby warstwy skóry

Tłok patrzących twarzy spod ruszonej darni

Spoglądają jedna znad drugiej - do góry

Ale nie ma ruin. To nie gród wymarły...”

Głos zabrał również p. Andrzej Grochowalski, kuzyn zamordowanego policjanta z Piekoszowa, który przybył na tę uroczystość z małżonką. Opowiadał o życiu Tadeusza Rozpędka, jego związkach z kielecczyzną. Na koniec wyraził wdzięczność za zorganizowanie uroczystości.

Następnie wszyscy udali się na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie Tadeusz Dąbrowa i Andrzej Grochowalski posadzili kolejny Dąb Katyński oraz odsłonili tablicę poświęconą Tadeuszowi Rozpędkowi. Złożono kwiaty i zapalono znicze na skwerze poświęconym trzem innym mieszkańcom Piekoszowa zamordowanym przez NKWD w Katyniu, w czasie II wojny światowej. Byli to: Henryk Wiśniewski, Jan Kozioł i Antoni Bąk.

Oprócz władz Gminy Piekoszów hołd w tym dniu złożyli zamordowanym mieszkańcom Piekoszowa: delegaci kieleckiej Straży Granicznej z jej komendantem na czele oraz szef Posterunku Policji w Piekoszowie – p. Jacek Zajęcki.

Dla wszystkich uczestników, zwłaszcza uczniów była to żywa, niezapomniana lekcja historii.