TRZYDNIOWA WYCIECZKA W PIENINY

W dniach od 7 do 9 września 2011 r. gimnazjaliści (z klas II i III) wybrali się na wycieczkę w Pieniny, zorganizowaną przez nauczyciela geografii – p. Grzegorza Kumańskiego.

Pieniny to niewysokie pasmo górskie w południowej Polsce i częściowo północnej Słowacji. W sposób niezwykły podzielone zostały przez rzekę Dunajec na trzy grupy górskie: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Pieniny Małe. Pod względem liczby turystów zajmują w Polsce drugie miejsce (po Tatrach). Władysław Ludwik Anczyc, polski poeta i dramatopisarz w 1864 r. stwierdził: „Kto nie był w Tatrach i Pieninach, ten nie był nigdzie i nic nie widział". O dużej popularności turystycznej Pienin decydują walory przyrodnicze gór, dobra dostępność komunikacyjna oraz dobrze zorganizowana baza noclegowa i infrastruktura turystyczna.

W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zdobyli najwybitniejszy szczyt Pienin – Trzy Korony, osiągający w najwyższym punkcie 982 m n.p.m. W następnym dniu wjechali ze Szczawnicy wyciągiem krzesełkowym na Palenicę (722 m n.p.m.) – górę, z której podziwiali przepiękną panoramę Pienin, Tatr i Beskidu Sądeckiego. Na szczycie znajduje się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wózkowa. Atrakcją trzeciego dnia był prawie godzinny kurs promem po Jeziorze Czorsztyńskim. Wycieczkowicze mogli podziwiać ze statku ruiny zamku w Czorsztynie oraz dobrze zachowany gotycki zamek rycerski w Niedzicy (zamek Dunajec). Stoi on na stromej skale o wysokości 566 m n.p.m. Mało kto wie, że właśnie w tym zamku kręcono obszerne fragmenty serialu dla młodzieży pt. „Wakacje z duchami” oraz „Zemstę” Aleksandra Fredry z roku 1957.

Oprócz pieszych wędrówek po górach były też inne atrakcje wycieczki , np. zwiedzanie miasta, dyskoteka , spotkanie z góralem opowiadającym o tradycjach i zwyczajach góralskich, szyciu strojów, itp. Nasi uczniowie uwiecznili tę piękną wycieczkę na zdjęciach, które można obejrzeć w galerii.