DZIEŃ DAWCY SZPIKU W GMINIE PIEKOSZÓW

17 marca 2013 r.  w Ośrodku Zdrowia w Piekoszowie w godzinach 8.00 - 18.30 odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Organizatorem jest pan Marcin Fornalski we współpracy z Fundacją DKMS Polska. Akcję będą wspierali wolontariusze oraz nauczyciele z ZPO w Piekoszowie.


Dotychczas w DKMS Polska zarejestrowało się ponad 300 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Niestety, to wciąż mało. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, tzw. białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Każdy nowy zarejestrowany potencjalny dawca szpiku to kolejna szansa na nowe życie dla pacjentów z białaczką i innymi nowotworami krwi.

Rejestracja zajmuje chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z policzka. Dawcą może zostać osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, zdrowa, ważąca minimum 50kg i o wskaźniku masy ciała (BMI), nie przekraczającym 40. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.


Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.

1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów. Dawca otrzymuje przez okres 5 dni lek, który pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
2. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.

 

Zapraszamy mieszkańców Gminy Piekoszów do wzięcia udziału w tej szlachetnej akcji. Wesprzyjcie w walce z białaczką wszystkich chorych, czekających na odnalezienie swego biologicznego bliżniaka!