UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE ZPO W PIEKOSZOWIE W DN. 21-28 KWIETNIA 2018 WZIĘLI UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYM SPOTKANIU GRUPY PROJEKTU pt. „PASSPORT TO THE FUTURE”,

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE ZPO W PIEKOSZOWIE W DN. 21-28 KWIETNIA 2018 WZIĘLI UDZIAŁ W  MIEDZYNARODOWYM SPOTKANIU GRUPY PROJEKTU pt. „PASSPORT TO THE FUTURE”, realizowanego w ramach programu Erasmus Plus.

Celem tygodniowego pobytu w miejscowości Acerra we Włoszech było poznanie tamtejszej kultury i systemu edukacji, ćwiczenie sprawności językowych z zakresu języka angielskiego oraz udział w warsztatach, konferencjach i wizytach w zakładach pracy, pozwalających młodzieży na poznanie realiów współczesnego rynku zatrudnienia oraz pomyślnego odnalezienia się na nim już wkrótce. Gości z Polski, Wegier i Grecji podejmowała szkoła Liceo Scientifico, Classico, Linguistico Statale - A. Maria de Liguori, z dyrektotem szkoły prof. C. De Rosa na czele. Ponadto, oficjalnie powitał gości, a także uczestniczył w konferencjach zorganizowanych  w szkole burmistrz miasta Acerra - R. Lettieri. Dyrekcja szkoły oraz władze lokalne podkreślały dumę z faktu, iż wspólnie stworzyliśmy bardzo dobry  projekt nagrodzony grantem,  który daje społecznościom partnerskich szkół możliwość  międzynarodowej współpracy. Obserwując szybko zmieniające się realia życia w Europie powinniśmy bowiem pracować zespołowo, doskonalić komunikację, być mobilnymi, poznawać się wzajemnie, pokonywać uprzedzenia oraz czerpać satysfakcję z wspólnie wypracowanych, bardzo dobrych rezultatów.

Podczas tygodniowego pobytu we Włoszech odbyły się m. in. warsztaty w szkole w laboratorium cyfrowym, wizyta w Vesuvio - fabryce makaronu, konferencja w firmie Coelmo, wycieczki do Rzymu i Neapolu - zwiedzanie z przewodnikiem po angielsku.

Według opinii zaczerpniętej od nauczycieli uczestniczących w wymianie „wyjazd do Włoch w ramach projektu „Erasmus +” był niezwykle cennym pod wieloma względami przedsięwzięciem. Oprócz stworzenia uczestnikom możliwości poznawania historii, kultury i przyrody Włoch, stanowił źródło wiedzy na temat funkcjonowania włoskiego systemu oświaty, a także wymiany doświadczeń w tym zakresie. Kontakty z przedstawicielami innych nacji motywowały  do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Na szczególne podkreślenie zasługuje dobra  logistyka  przedsięwzięcia, w tym bardzo sprawna organizacja całej podróży przez koordynatora strony polskiej” (Anna Kumańska).

Według uczniów:

„Udział w projekcie był niesamowitą przygodą. Otworzyło się dla mnie wiele możliwości. Spotkałam wielu interesujących ludzi i przełamałam barierę językową, dzięki czemu poprawił się mój angielski.

Cieszę się, że mogłam pojechać do Włoch. Rodzina z którą mieszkałam była świetna! Czułam się z nimi bardzo dobrze, a miejsca, które widziałam, były niezwykłe, zapierające dech w piersiach.

Myślę, że najbardziej w tej podróży podobał mi się czas spędzony wspólnie z Włochami. Było zabawnie i ciekawie zobaczyć, jak bardzo my - Polacy i Włosi - różniliśmy się w niektórych sprawach. Wspaniale było poznać ich codzienne życie. Myślę, że zapamiętam to doświadczenie przez długi czas” (Sylwia Nowak).

„Szczególnie zapamiętałam wykład przeprowadzony w szkole, gdzie Dr. F. Di Nardo, G. Biazzo i S. Brancaccio, którzy opowiadali nam o kształceniu się i efektywnym szukaniu pracy w przyszłości. Mówili o szybko rozwijającym się rynku oraz potrzebie nadążania za nim. Ważne jest, żeby młodzi ludzie byli otwarci na nowości, doskonalili swoje umiejętności oraz poznawali świat. Trzeba być gotowym na zmiany i co najważniejsze nie czekać aż praca sama do nas przyjdzie. My musimy się o nią postarać. Bardzo podobał mi się ten wykład. Wiele się z niego nauczyłam i myślę, że zdobyta wiedza przyda mi się w przyszłości” (Gabriela Nartowska).

„Podczas tej podróży poznałam wielu miłych ludzi, poznałam kulturę włoską i poprawiłam swój angielski. Niektóre działania pomogą mi w planowaniu mojej przyszłości. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym projekcie” (Oliwia Szafarczyk).

„To było wspaniałe doświadczenie dla nas wszystkich. Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość odwiedzenia Włoch i spotkania z naszymi włoskimi przyjaciółmi. Zakochaliśmy się we Włoszech i ich niesamowitej kulturze. Mamy szczęście, że mogliśmy poznać ich prawdziwe życie. Zapamiętamy tę podróż na zawsze” (Kinga Zapała).

Link do galerii zdjęć:

Filmy: