Sprawozdanie ze szkolenia nauczycieli na Malcie

Sprawozdanie ze szkolenia nauczycieli na Malcie, w ramach projektu POWER SE: NOWE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU – KREATYWNA SZKOŁA W PIEKOSZOWIE

 

 

W dniach 21 – 25 sierpnia 2017 roku grupa nauczycieli z ZPO w Piekoszowie uczestniczyła  szkoleniu pt. „Wzmacnianie kompetencji informatyczno – komunikacyjnych: korzystanie z nowych technologii”. Wyjazd do centrum szkoleniowego ETI na Malcie był możliwy dzięki realizowanemu  przez naszą szkołę projektowi POWER SE „Nowe technologie w nauczaniu – kreatywna szkoła w Piekoszowie”. Zajęcia prowadził Sandro De Gredorio – specjalista z dziedziny projektów internetowych. Szkolenie przebiegało zgodnie z planem. Głównym założeniem było podniesienie kwalifikacji zawodowych i zapoznanie z nowoczesnymi technologiami.

 Pierwszy dzień dotyczył komunikacji  internetowej (google i dropbox), tworzenie awatara (voki i heksatar) oraz nagrywania z ekranu komputera.

Drugiego dnia uczyliśmy się  tworzenia strony internetowej na dowolny temat i  tworzenia avatara. Wiedza ta z pewnością będzie wykorzystana w przyszłości.

Trzeciego dnia otrzymaliśmy wskazówki jak pobierać klipy wideo i napisy oraz tworzyć animowane slajdy.

Czwartego dnia przyswajaliśmy wiadomości dotyczące tworzenia bloga. Ważnymi elementami był podkasting i nagrywanie. Edublog to blog stworzony do celów edukacyjnych. Wspomaga uczenie się uczniów i nauczycieli, ułatwia refleksję, gromadzi informacje i pomysły. Edublogi mogą być wykorzystane jako zasoby instruktażowe, w których nauczyciele mogą publikować porady, wyjaśnienia, które pomogą uczniom uczyć się. Wykorzystanie blogów w klasie pozwala nauczycielowi i uczniowi na dodawanie treści w każdej chwili. Zdolność nauczyciela i ucznia do redagowania treści pozwala na naukę poza środowiskiem w klasie.

Ostatniego dnia tworzyliśmy ćwiczenia online – testy wielokrotnego wyboru, uzupełnianie luk i inne (netvibes, todaysmeet, chatwing).

 

Program szkolenia był intensywny, ale niezwykle interesujący, myślę, że zadowolił każdego uczestnika. Za mocną stronę kursu uważam sposób prowadzenia zajęć, różnorodność materiałów szkoleniowych, a także otwartość i życzliwość w stosunku do uczestników kursu. Czynniki te zapewniły miłą, przyjazną atmosferę, sprzyjającą pracy zespołowej i integracji międzynarodowej. W czasie tygodniowego pobytu pogłębiliśmy wiedzę z zakresu informatyki, udoskonaliliśmy umiejętności językowe, poznaliśmy historię, kulturę i tradycje maltańskie. Podczas różnych codziennych sytuacji spotkaliśmy się z życzliwością ze strony mieszkańców Malty.

Warto wziąć udział w tego rodzaju szkoleniu, skorzystać z możliwości jakie daje dofinansowanie z UE. Jest to okazja do poznania innych nauczycieli, wymiany doświadczeń związanych z wykonywaniem tego samego zawodu. Dodatkowym atutem jest przełamanie barier kulturowych i integracja europejska. Wyjazd daje możliwość podzielenia się doświadczeniem z wychowankami, w celu zmotywowania ich do nauki języka obcego. Zachęcamy każdego nauczyciela do skorzystania z tego typu szkoleń. Dla nas uczestnictwo w kursie było ważnym doświadczeniem zawodowym i możliwością zdobycia nowej wiedzy i umiejętności.

Każdego dnia mieliśmy dobrze zorganizowane popołudnia. Już pierwszego dnia popłynęliśmy statkiem na wyspy Gozo i Comino oraz motorówką zwiedzaliśmy jaskinie. Kolejnego dnia po zajęciach było spotkanie integracyjne wszystkich uczestników. W następnych dniach zwiedzaliśmy dawną stolicę Mdinę – magiczne miasto ciszy, obecną Walettę ze specyficznym klimatem, ciekawą architekturą i pięknym nabrzeżem i obejrzeliśmy audycję wizualną dotyczącą historii mieszkańców tej wyspy. Byliśmy na najwyższym punkcie Malty – Gozo z którego rozpościerały się wspaniałe widoki na Comino i Niebieską Lagunę. W piątek uczestniczyliśmy w autokarowej wycieczce do Blue Grotto – dopłynelismy do niebieskiej groty na łodziach i Marsaxlokk – wioski rybackiej. Ostatniego dnia odbyliśmy rejs po zatokach, gdzie rozpościerały się fantastyczne widoki.

 

Małgorzata Osińska - Wijas