Komunikat Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w sprawie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych na podbudowie programowej gimnazjum: liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej.

Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych:

1. W celu przeprowadzenia rekrutacji do klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej, dyrektor szkoły ustala kryteria zgodnie z art. 10.2 ustawy z dnia 6 grudnia 2013r. o zmianie ustawy o systemie o światy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Z 2014r. Poz. 7). Do dnia 27 lutego 2015r. Dyrektor szko ły podaje kryteria rekrutacji do publicznej wiadomości, umieszczając informacje na tablicy ogłoszeń w miejscu dostępnym dla zainteresowanych oraz na stronie internetowej, jeżeli szkoła ją posiada.
  2. Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych mogą składać dokumenty, do co najwyżej trzech szkół.
  3. Kandydaci, składając dokumenty do wybranej szkoły, posługują się kopiami świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego, poświadczonymi przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył.
  4. Szkoła macierzysta nadaje kolejne numery kopiom świadectw uko ńczenia gimnazjum i za świadczeniom. Na każdej stronie kopii należy umieścić adnotację "Stwierdzam zgodność z oryginałem”, datę, pieczęć urzędową szkoły (okrągłą) oraz podpis i pieczęć imienn ą dyrektora szkoły lub upoważnionej przez niego osoby.
  5. Dla kandydatów do klas przygotowuj ących do Matury Międzynarodowej przeprowadza się sprawdzian uzdolnień kierunkowych z języka angielskiego na warunkach ustalonych przez Radę Pedagogiczną w dniu 28.05.2015r. Dodatkowy termin dla uczniów korzystających ze zwolnień lekarskich lub zmieniających miejsce zamieszkania – 26.08.2015r.
  6. Punkty uzyskane przez kandydata w wyniku dodatkowego sprawdzianu uzdolnień kierunkowych nie są wliczane do punktów rekrutacyjnych, a określają jedynie, czy kandydat spełnia wymagania stawiane przez komisje rekrutacyjne i wykazuje szczególne predyspozycje do kszta łcenia w klasie przygotowuj ącej do Matury Międzynarodowej.
  7. Wynik sprawdzianu, o którym mowa w ust. 6 i 7 jest wstępnym warunkiem rekrutacji uczniów do oddziału przygotowującego do Matury Międzynarodowej.
  8. Kandydaci do szkó ł i klas sportowych powinni posiada ć:
    1. bardzo dobry stan zdrowia, potwierdzony orzeczeniem lekarskim wydanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej lub innego uprawnionego lekarza, zgodnie z odrębnymi przepisami
    2. zaliczenie prób sprawności fizycznej ustalonych przez szkolną komisję rekrutacyjnokwalifikacyjną lub trenera albo instruktora prowadzącego zajęcia sportowe, które odbędą się w terminie do 11.06.2015r.
    3. pisemn ą zgodę rodziców (prawnych opiekunów).
  9. Przy przyjmowaniu kandydatów do szkół i klas sportowych uwzględnia się opinię trenera lub instruktora prowadzącego zajęcia sportowe i opinię lekarza wydającego za świadczenie, o którym mowa w ust. 9 pkt 1.
  10. W celu usprawnienia i skoordynowania rekrutacji w podleg łych szko łach jednostki samorządu terytorialnego mogą stosować elektroniczny system naboru.
  11. Zobowiązuje się organy prowadzące elektroniczny system naboru w szkołach ponadgimnazjalnych do przesyłania do Kuratorium Oświaty w Kielcach informacji o rekrutacji według wzorów zamieszczonych w za łączniku nr 1 i załączniku nr 2 Zarządzenia nr …............ Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty z dnia …..............2015r.
  12. Upoważniam dyrektorów szkó ł do podejmowania, w uzasadnionych przypadkach, decyzji o przyjęciu kandydatów do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych po zakończeniu pracy komisji rekrutacyjnej w danej szkole, tj. po 31 sierpnia 2015 roku.