W Gimnazjum nr 1 w Piekoszowie aktywnie działa wolontariat. Stał się stylem życia dla uczniów gimnazjum. Młodzież poświęca swój wolny czas, by pomagać przede wszystkim swoim rówieśnikom a także osobom starszym i niepełnosprawnym, chorym dzieciom oraz bezdomnym zwierzętom. W tym roku uczniowie biorą udział w ogólnopolskiej akcji: „Pola nadziei”. Podejmują trudne wyzwania, starają się w szarą prozę życia wprowadzić jasne promienie miłości. Wolontariusze są zaangażowani w projekt ministerialny: „Pomagam na maksa, czyli wolontariat uczniowski w służbie osobom chorym i niesamodzielnym”. Rezultatem działań będzie spot promujący działalność wolontaryjną wśród młodzieży. Liderem naszej grupy jest Marta Kruszczak uczennica klasy 3a. Nasi wolontariusze uczestniczyli w dwudniowym szkoleniu 13-14.10.2016 w ośrodku w Kaczynie. Tam zostały omówione wspólne pomysły na działania wolontaryjne. Przedstawiono zasady komunikacji z osobami chorymi i niesamodzielnymi. Warsztaty były dobrą szansą do wymiany doświadczeń z wolontariuszami innych szkół.